Neked is eleged van a törékeny karácsonyfadíszekből? Vagy pici gyerekeid vannak, és első a biztonság? Íme néhány könnyen elkészíthető, gyerekbarát és gyerekbíró karácsonyfadísz-ötlet.
Személyes történelem
Az öcsém minden évben feldöntötte a karácsonyfát, és utána a szüleim kikötötték. Mármint a fát, de én utáltam, hogy az ablakkilincshez madzagozták.
Az éremnek csak az egyik oldala volt, hogy a feldöntött karácsonyfa után üvegszilánkok maradtak a szőnyegben, és csak papucsban lehetett szaloncukorért menni, de mindig a legkedvesebb díszeim törtek el. Volt olyan év, amikor titokban díszítettem a fát (az öcsém akkor még hitt a Télapóban és a Jézuskában), és olyan kevés díszt találtam a dobozban, hogy sulis színes papírokból kellett díszeket rögtönöznöm. Azóta egyre hosszabb listám van karácsonyfa-feldöntést álló díszekből.
Ötletbörze
Papírból ragasztással vagy hajtogatással számtalan dísz készíthető. Nem törnek, csak gyűrődnek. A papír hópehelyhez pedig csak olló és papír kell. Mézeskalács, szárított alma, dió, toboz, fahéjcsomag ezüstmadzagon, már mehet is a fára, de jól bírják a strapát a szalma- és fadíszek is. A sógyurma ugyanúgy formázható, mint a mézeskalács, de figurákat is lehet gyártani (angyalkát, elefántot, csengőt, Télapót, bármit), akárcsak a süthető gyurmából.
Gyufásskatulyákból apró dobozok, fényes, nemes anyagokból pedig kis zacskók gyárthatók, bár ezek nem maradnak meg sokáig a fán, mert mindenki, főleg a gyerek, arra kíváncsi, vajon mit rejtenek.
Idén megint divatba jöttek a bojtok, mindegyik fajtája mehet a fára, akárcsak a csipkecsillagok, csipkeangyalok és csipkeharangok. Egyszerű, de látványos füzér a csipkeszalag, igaz, a legtöbb füzér, legyen színes, csillogó vagy papírgyűrűkből fűzött, nem törik, csak szakad. A pattogatott kukoricából és alufóliából sodort apró gömbökből készült füzérek gyerekes családoknál nem számítnak újdonságnak, viszont még mindig divat a retró, így még trendi is. Karácsonyfadíszek készülhetnek száraztésztából, méhviaszból, nemezből és gyöngyből is. A virágok és csillagok elegánsabbak, az állatok viszont a gyerekek kedvencei lesznek. Alternatív ötletként színes vagy egyszerű fém süteményszaggatókat is lógathatunk a karácsonyfára, de akár madártollat is.
Lapított gömbök
Nem nagy trükk, hiszen hasonlót már általános iskolában csinátunk, most csak annyi a változás, hogy az üres söralátétekre szalvétát decoupage-oltam, majd megszórtam csillámporral. A söralátét tartást ad a dísznek, a szalvéták pedig olyan mintákat, amelyeket rajzolni nem tudnék, és csak a szalvéta mintája dönti el, hogy elegáns vagy éppen gyerekes lapított gömb készül.
Színes szívek
Arról szólt a fáma, hogy két anyagot visszájával egymásnak kell fordítani, összevarrni, megtölteni vattával stb. Nekem ez babramunka, ezért kerestem vastag filcszövetet (3,5 mm vastagságút), és abból szívsablonnal kivágtam a formát, majd színes hímzőfonallal, pelenkaöltéssel körbevarrtam őket.
Hópehely és szárított narancs
Készen kapható a hungarocell hópehely és a szárított narancskarika, igaz, utóbbit otthon is el lehet készíteni, és akkor decemberben nem kell potpourrira költeni. Az eljárás egyszerű: a narancsot vékonyan fel kell szeletelni, és sütőben, illetve néhány lapon konvektoron vagy radiátoron megszárítani. A hópelyheket a termékismertető szerint szintén lehetne festeni és akármi, de én szeretem, hogy hófehérek, bőven elég, ha némelyikre csillámport szórok.

Csillogó gömbök
Hungarocellgömbök különböző méretben kaphatók, és egyszerű szalvétatechnikával, ezüstfestékkel és egy kis csillámporral békebeli gömböket lehet varázsolni belőlük. A szalvéták kiválasztásakor nem szükséges karácsonyi mintákat választani, sokkal jobbak a kisebb, ismétlődő minták, mert azokat könnyebb elhelyezni és ragasztani. Az üres területeket ezüst akrilfestékkel festettem le, majd az utolsó „fényező” festékrétegre csillámport szórtam.

Masnik
A Pozsonyi úti virágboltban egy kedves virágkötő megtanított masnit kötni. Utoljára oviban tanultam masnit kötni, de hiába gyakoroltam azóta is, valahogy nem mutatott olyan szépen, mint a kirakatokban látott masnik. A trükk végtelenül egyszerű. Egyrészt nem kell megkötni, hanem hajlékony, virágkötészetben használatos dróttal kell összefogni, másrészt az első hurok után a másodikat felülről, apró csavarással keresztben kell ráilleszteni.

Diószívvirágok
Egyszer Törőcsik Mari a régi karácsonyairól mesélt, és felidézett egyet, amikor az édesanyja apró dolgokat csomagolt nagy papírba, és ezek a csomagok a fán úgy néztek ki, mint a virágok. Az elbeszélés alapján gyönyörűek lehettek, így kedvem támadt leutánozni. Még az ősszel kaptam diót a nagymamámtól, és a virágboltban vettem nejlonos-fémes csomagolópapírt. A csomagolópapírt nagy négyzetekre vágtam, és két négyzetet egymáson elfordítottam, a közepébe tettem a diót, és becsomagoltam. A dió éppen elég súlyt ad, hogy majd az ágon jól mutassanak. Idén ezek a diószívvirágok a kedvenceim.
|