Varázsold az ünnep hangulatát otthonodba! Akár a könnyed, akár az elegáns stílus kedvelője vagy, a bemutatott három variáció között biztosan megtalálod a neked tetszőt, ami a lakásodhoz leginkább passzol.
Északi stílus – skandináv karácsony
|
A csendes és puritán skandináv otthonokat karácsonykor gyertyafény világítja be, és édes illatú virágokkal, valamint egyszerű piros és fehér díszekkel vannak tele.
Az északi karácsonyi stílus üdítően nélkülözi a cicomát – tökéletes ellenpontja az egyre üzletszerűbbé váló ünnepnek. A hangsúly azon van, hogy fényt és melegséget vigyünk otthonunkba az év azon szakában, amikor a nappalok rövidek, a tavasz pedig még nagyon távolinak tűnik.
Varázslatos, felemelő látványt nyújtanak az ablakba helyezett gyertyák. Az emeleti ablakokat gyakran csillagokkal díszítik, a bejárati ajtót pedig szalmakoszorúval.
Egyszerűségüknek köszönhetően általában a skandináv otthonok minden szegletében megtalálhatók a díszek, nem csak a „nyilvános” pontokon, mint az előszobában vagy a nappaliban. Az egész házban, a lépcsőfordulókban és a vendégszobákban is elhelyezik a kézzel készült díszeket és a nagy tál csodálatosan finom illatú jácintot vagy a megkapó amarilliszt. Sok családban van különleges karácsonyi terítőkészlet, amely generációról generációra öröklődik, és amelyet minden évben elővesznek. Vannak, akik még odáig is elmennek, hogy hétköznapi függönyeiket karácsonyi hangulatú piros-fehérekre cserélik.
A legtöbb északi stílusú díszben talán az a legszebb, hogy otthon, a családdal is elkészíthetjük őket. A diófüzérek, papírból kivágott csillagok, hópelyhek és apró, ruhacsipeszből készült tündérkék és Mikulások könnyen elkészíthetők egy kellemes délutánon, ollóval és ragasztóval felszerelkezve a konyhaasztalnál. Különösen a mézeskalács a nagy kedvenc a díszek között; a skandináv országokban a fán is gyakran mézeskalács szívek, angyalkák és csillagok lógnak. Szinte minden házban látható ez idő tájt egy művészien díszített mézeskalács ház is.
Az északi karácsony középpontjában az otthoni varázs áll, így ha saját magunk készítjük el a terítőt és a szalvétákat, vagy magunk díszítjük a boltban vásároltakat, azzal tökéletesen követjük a skandináv karácsonyi hagyományokat. Az északias karácsonyi stílus azt igazolja, hogy a kevesebb több – egy igazi, illatos, egyszerű, házi készítésű díszekkel megrakott fenyőfa, az illatozó fehér virágok, a piros bogyók és a meleg gyertyafény varázslatos hangulatot kölcsönöz az otthonunknak.
Ha a karácsonyra gondolunk, talán nem éppen a rikító rózsaszín és az élénkkék jut eszünkbe, azonban mégis ideális színek, ha ráununk a hagyományosabb díszekre. Jó érzékkel használva az élénk színek a karácsonyt nemcsak ünnepivé, de stílusossá és elegánssá is teszik.
Ha már elhatároztuk, hogy száműzzük a hagyományos karácsonyi színeket, ráébredünk, hogy semmi sem szab korlátot a lehetőségeinknek. Azért néhány szabályt észben kell tartani – végül is ha az élénk, merész színekben szabad utat engedünk is magunknak, az ízlés és a stílus nem szorulhat háttérbe. A sok szín felhasználásának kulcsa, ha tónusokban gondolkodunk (erős vagy tompább, telt vagy pasztellszínek), majd egyet-kettőt kiválasztunk, és csak azokhoz ragaszkodunk.
A sötét színek csodálatos, drámai hatást keltenek elütő, élénk színekkel, mivel kontrasztjai egymásnak, és ha tompább árnyalatokat használunk együtt, a hatás rafinált és kifinomult lesz. Ám ha véletlenszerűen válogatjuk össze a színeket, és egyik sem hangsúlyos, a látvány nem lesz harmonikus.
Az élénk színű fadíszeknek megvan az az előnyük, hogy bármilyen stílusú – hagyományos vagy modern – karácsonyfán jól mutatnak. A fa alatt sorakozó ajándékokat burkolhatjuk merész geometriai mintás (csíkos vagy pöttyös)csomagolópapírba, de talán még jobb, ha egyszerű, élénk hatású selyempapírt választunk, majd a csomagokat színpompás, kontrasztos szalagokkal díszítjük.
Csodálatosan mutatnak az élénk színű karácsonyi zoknik is, s a kandallóra függesztve a merészen modern és élénk dekoráció központi elemévé válhatnak.
Manapság már óriási a választék a kifinomult, keleties minilámpásokból, amelyek lenyűgöző hatást keltenek a polcokra aggatva vagy a mennyezetről lógatva. Ezek a fények különösen jól mutatnak a konyhában, amelyről amúgy gyakran megfeledkezünk a karácsonyi díszítés közben.
Ha színekben pompázó, pezsgő karácsonyi hangulat mellett döntünk, könnyedén igazíthatjuk bármilyen jellegű otthonhoz. Mind nekünk, mind vendégeinknek jót tesz egy kis karneváli színkavalkád, főként, ha fagyos helyen ünneplünk.
Fémfenyő: Nem feltétlenül kell fát vásárolnunk. A hagyományos fa szoborszerű alternatíváját két fenyő alakúra hajlított armatúrából is elkészíthetjük, amelyeket aztán a megfelelő szögben rögzítünk. A „fa” díszítéséhez nem is kell más, csak néhány színes gömb, amelyet hosszú, vékony dróttal vagy színes szalaggal függeszthetünk fel. A merész, ragyogó csíkos gömbök tökéletes fadíszek a színesebb és modernebb karácsonyi dekorációhoz.
Fehéret a fehérre halmozva egy kis téli varázst lophatunk az otthonunkba karácsonykor. Tökéletes megoldást nyújt a modern lakásbelső díszítésére, ahol a hagyományos dekoráció oda nem illőnek tűnhet.
Ha az elkerülhetetlen karácsonyi előkészületeket mindig inkább nyűgnek, mint örömnek találtuk, akkor talán épp arra van szükségünk, hogy száműzzük a hagyományos díszeket valami könnyedebb, ragyogóbb és modernebb kedvéért, hogy karácsonyi hangulatba kerüljünk.
A legkézenfekvőbb módja, hogy megújítsuk az ünnepet, ha egy uralkodó színt választunk a dekorációhoz. Ehhez a minimalisták kedvence, a fehér az ideális szín. Tiszta, modern, mégis lágy, álomszerű, és mivel a jéghez és a hóhoz kapcsoljuk, tökéletesen illik a téli ünnepekhez. Remek kontrasztot képez bármivel, és gyakorlatilag mindenféle otthonban beválik a tágas, egyterű lakástól a hagyományosabb családi házakig.
Az egyszínű dekoráció kulcsa az anyagok és árnyalatok változatossága. A legtágabb értelemben gondoljunk a fehérre – így palettánkon szerepelhet az ezüst, az ónszín és a gazdag bézs árnyalatok mozgalmas sora. Itt-ott egy kis aranyat is hozzáadhatunk, amennyiben inkább az óaranyat kedveljük a fényes, új aranyozással szemben. Szokatlan színű díszeket keressünk – például gyöngyházfényű vagy tollas karácsonyfadíszeket, galvanizált fém vagy áttetsző porcelánkiegészítőket és finom, kézzel készült üvegtárgyakat. Az igazán modern hatáshoz viszonylag minimálisra kell csökkentenünk a díszítést – egy nagy felületű ablakon nagyon hatásos a selyempapír hópelyhek zápora, míg a kandallón lógó fehér fényfüzér a megszokott növényi díszítés előtt tiszteleg.
Érdemes észben tartani, hogy gyakran a legegyszerűbb díszítőelemek a leghangsúlyosabbak. Egy nagy, fehér és ezüstszínű díszekkel teli tál lenyűgözően néz ki az asztalon vagy a nyitott kandallóban. Leghatásosabban a lágy, táncoló gyertyafény varázsol melegséget a hideg, minimalista lakásbelsőbe. A rengeteg pislákoló, fehér fényfüzérrel kombinált fehér díszek egy cseppnyi ezüsttel és arannyal ugyanolyan karácsonyi látványt nyújtanak, mint hagyományosabb társaik.
Fehér teríték: ez a fehér teríték az alkalmi jelleget vidámsággal ötvözi. Van ugyan egy kissé giccses „télicsodaország”-tónusa, ám az egyszerű edények és a limitált színpaletta kifinomulttá teszi.
|